Jalutuskäigud raamatukoguhoidjaga, Tartumaa
Elva kandis viib raamatukoguhoidja rahva jalutama
Elvas ligi kolm aastat tagasi alguse saanud jalutuskäigud raamatukoguhoidjaga on viinud üle poole tuhande inimese Elvas ja selle ümbruskonnas põnevatesse paikadesse, kuhu iga päev ei satu. Keha ja vaimu ergutavatest jalutuskäikudest on saanud traditsioon, mida inimesed pikisilmi ootavad.
Jalutuskäikude eestvedaja ja giid, Elva Linnaraamatukogu raamatukoguhoidja Pille Rekker meenutas, et jalutuskäikudega alustati novembris 2021. See oli aeg, kus koroona tõttu oldi tervise pärast mures ja siseruumides tuli distantsi hoida. „Saime ka vallavalitsuselt soovituse vanemaealisi inimesi siseruumidesse üritustele veel mitte kutsuda. Siis hakkaski mõte tööle – mida saaksime teha hilissügisel väljas? Raamatukogus peetud mälutreeningu tundidest on teada, et liikumine ja suhtlemine on parimad tegevused vaimse toonuse ning aju ja mälu töö ergutamiseks. Kasulik on ka lihtsalt kõndimine. Lisaks on teada, et ajule on ergutuseks ka uute teede ja piirkondade avastamine. Siit tuli ka mõte käia koos Elva erinevates osades, kõrvaltänavates ja nurgatagustes, kuhu me oma igapäevastel teedel ei satu. Või kui satume, siis, kas me märkame ja teame, selle paiga ajalugu või tähendust?“
Alates 2021. aasta novembrist kuni 2024. aasta suveni on toimunud 42 jalutuskäiku, millest on osa võtnud 531 inimest. „Valmistasin ette ajaliselt sobiva teekonna ja ülevaated nende kohtade ajaloost. Mina olin peamine teejuht Elvas. Inimesed ise täiendasid ja lisasid oma teadmisi ning mälestusi,“ kirjeldas Pille jalutuskäikude ettevalmistust ja kulgu.
Hiljem siirduti tutvuma juba Elva lähiümbrusega ja seejärel tehti väikesi väljasõite oma valla piirides. Lisaks liikumisele ja uutele teadmistele said inimesed võimaluse saada kokku, tutvuda ja luua uusi sidemeid. Kaasatud olid ka teised valla raamatukogude töötajad, kes viisid jalutuskäigud läbi oma kodukohas, näiteks Rannus, Ulilas, Rõngus.
2024. suvel sai tuule tiibadesse suvetuur raamatukoguhoidjaga. Toimus kaheksa jalutuskäiku, mille käigus õpiti tundma Aakre mõisa, Järvemuuseumi, Tõravere ilmajaama, vaadati, kuidas küpsetatakse leiba Kadaka Leivakojas ning kuidas valmivad šokolaadid Peedu šokolaadilaboris. Väljasõite toetas kohalik omavalitsus transpordiga.
Mis Teile jalutuskäikude korraldamisel kõige rohkem rõõmu tegi?
Pille Rekker: õppisin mõistma, kui oluline on aeg-ajalt kohtuda inimestega, kes meie igapäevasesse suhtlusringkonda ei kuulu ja saada uusi tuttavaid. Rõõmu tegi see, et inimesed tulid minuga kaasa, et nende näod olid kohtumisel alati rõõmsad, et nende innustusel jalutuskäigud muutusid (külaskäigud) ja kasvasid (väljasõidud).
Milline on jalutuskäikude mõju ja kasu kogukonnale?
Imbi Härson, Elva Linnaraamatukogu direktor: jalutuskäigud ja väljasõidud on loonud omamoodi uue kogukonna. Jalutuskäigud raamatukoguhoidjaga innustavad inimesi liikuma, aitavad säilitada huvi meid ümbritseva maailma vastu, õpetavad paremini tundma kodukohta, inimesi ja asutusi, mis asuvad meie linnas ja ka väljaspool seda. Saame tuttavaks, õpime ja teame, kes millegagi tegeleb ning saame seda edaspidi kasutada koostöös.
Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma