Ingrit Tukk, Viljandimaa
Esivanemate pärand innustab õppima
Ingrit Tukk (46) jäi kodukohta elama mõneti olude sunnil, kui tuli üle võtta perekonna talu. Kodukohas on temast aga saanud kohaliku elu eestvedaja ning kihelkonna käsitööpärandi uurija ja edasiandja.
Mäeotsa talu Viljandimaal on Tukkide perekonna põlistalu. Ingriti vanavanaisa sai selle Vabadussõjas hukkunud poja eest. Pärast nõukogude aja lõppu sai Ingriti ema maad tagasi ja jätkas perekonna talu pidamist. Ingrit on õppinud haldusjuhtimist Tallinna Tehnikaülikoolis ja kriminaalõigust erakoolis Veritas ning plaanis õpitud erialal tööle asuda. Paraku lahkus ema ootamatult siitilmast ja Ingrit pidi üle võtma talu juhtimise.
Selleks et talupidamisega hakkama saada, on igapäevane looma- ja viljakasvatuse nippide õppimine Ingritile harjumuseks saanud. Kuid üha enam hakkas ta huvi tundma ka esivanemate kultuuripärandi vastu ning väärtustama nende oskusi ja teadmisi. See kulmineerus õppima asumisega Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli käsitöö erialal. Ingrit räägib, et on juba väiksest saati armastanud käsitööd, kui tegi seda koos vanaema ja emaga. „Oma mäletamist mööda ma ilmselt kudusin suurte varrastega lihtsamat salli enne, kui lugema õppisin,“ meenutab ta. „Lõpuks jõudsin täiskasvanuna ikkagi oma kõige suurema kire, käsitöö, juurde tagasi.
“Mõte minna käsitööd põhjalikumalt õppima keerles Ingriti peas juba paar aastat. Lõpliku otsuse tegi ta kaks aastat tagasi, kui alustas õpinguid Olustveres. Ja ta ei kahetse. „Ootan põnevusega igat sessi ja uusi ülesandeid,“ kinnitab ta. Sealjuures ei pea Ingrit paljuks ka oma teadmisi edasi anda. Ta käib koolis lühikoolitusi tegemas, kus õpetab lastele mitmesuguseid käsitööoskusi.
Mida õppimine teie elus muutis?
Tänu õpingutele Olustveres olen leidnud uusi tuttavaid, kellega oma käsitöökirge jagada. Olen puutunud kokku paljude õpetajatega, kes on väga toetavad ja inspireerivad ka mind. Olen leidnud mõttekaaslasi, kes soovivad koos minuga oma ideid ellu viima hakata.
Kas olete tänu õpingutele leidnud uue karjäärisuuna või hobi?
Käsitöö oli juba niigi minu hobi. Aga õpingute abil loodan leida uue suuna – teha karjääri ja leida oma toode, mida suuremas mahus valmistada ja inimesele müügiks pakkuda. Võib olla õnnestub ka piisavalt õppida, et teistelegi midagi õpetada.
Loo autor: Tanel Raig