Inga Sule, Raplamaa

 

Inga Sule innustab maalimise abil ennast avastama


                                    

Täiskasvanute maaliõhtutel osalejad saavad Inga Sule käe all lisaks maalitehnikate omandamisele kasvatada eneseusaldust ja enesekindlust, mis tuleb kasuks kõikides elu valdkondades. Sageli avastatakse eneselegi üllatuseks, millised suurepärased anded neis peidus on!

Inga maaliõhtutel saab katsetada õli- ja akrüülmaali, töötada pastellide või akvarellidega ning proovida kätt portselanimaaliga. Eesmärk pole niivõrd akadeemiline lähenemine, kuivõrd vaba, loov ja omanäoline katsetamine. Tagasiside ühelt täiskasvanud õppijalt kõneleb enda eest: „Tänud suurepärase võimaluse eest katsetada õlivärvidega! Poleks iial arvanud, et protsess võib nii nauditav olla. Haarab kaasa nõnda, et unustad riigi, kus elad, keele, milles räägid, raha, mis käibel... kõik ... ja täiega. On ainult värvid ja ehe emotsioon. Seda soovin ilmtingimata veel kogeda. Luba, et jätkad.“
Inga nendib, et talle pole koolitajaks saamine kunagi olnud eesmärk omaette. See lihtsalt kaasnes tegevusega, millega ta alustas nüüdseks juba 12 aastat tagasi, sooviga jagada rõõmu, mida oli ise kogenud. „Korraldan maaliõhtuid eesmärgiga pakkuda midagi rõõmustavat ja elevust tekitavat ning seda tegevuse abil, mis enamikule osalejatest on esmakordne. Eneseväljendus värvide abil on jõukohane igale inimesele, selles on maaliõhtutel osalenutel olnud võimalus ise veenduda. Seejuures on taastunud ja kasvanud usk enese võimetesse. Ja see on tulemus, mis on minu jaoks eriti väärtuslik ja tähenduslik: panna inimesi mõistma, et meis kõigis on varjul anded ja kõik on võimalik, kui tahta ja selle nimel süsteemselt tegutseda.“

Küsimustele vastab Inga Sule.
Kuidas toetada täiskasvanud õppijaid nende eesmärkide täitmisel?
Eelkõige innustades, inspireerides ja tunnustades, kasvõi alustamise eest. Iga muutus algab tahtest ja esimesest sammust, kasvõi kõige väiksemast. Kõige tähtsam on julgustamine ja pingevaba rõõmsa õhkkonna loomine, kus kõik ei ole tingimata midagi saavutamas, vaid rahulikult ja rõõmsalt midagi loomas.

Kuidas koolitamine Teid ennast arendab?
Igal inimesel on oma maailm, milles ta elab ja tegutseb, ja on lihtsalt uskumatult põnev nende maailmadega tuttavaks saada. Koolitamine arendab ennast ennekõike seeläbi, et ei lase laisaks ja mugavaks minna, vaid utsitab ja innustab end täiendama, otsima vastuseid küsimustele. Oluline on omandada uusi tehnilisi teadmisi, oskusi ja võtteid, mida saab lõputult lihvida, katsetada ja edasi anda.

Millised on need hetked koolitajatöös, kus tabate end äratundmiselt – mul on nii vahva töö!
Kui inimesed naudivad maalimist. Kui nad unustavad kõik muu ja lihtsalt maalivad, on lummatud sellest, mis just praegu siinsamas sünnib. Kui osalejatel maaliõhtult lahkudes silmad säravad ja neist õhkub sügavat rahulolu. Need on võrratud hetked.

Nimetage palun kolm oskust, milleta täiskasvanu tulevikus hakkama ei saa?
Enese tundmaõppimine. Püüd kasvõi kõige väiksemate sammude haaval hakata aru saama, kes ma selline olen. Osates küsimusi esitada hakkavad neile ka vastused tulema.
 Eneseusk ja oskus seda taastada, kui see peaks mingil põhjusel kõikuma lööma. Mõistmine, et kunagi ei ole hilja alustada millegi uuega. Kui ka kõik kohe ei õnnestu, siis alati on võimalus uuesti proovida.
Teadvelolek, kõige tähtsam üldse. See on lakkamatu töö iseendaga. Teadlikkus igal hetkel sellest, kus ma olen, mis ma teen, miks ma teen, kuidas ma teen. Teisisõnu, elada täiel rinnal igal hetkel. Keeruline saavutada, aga võimalik, kui inimene mõistab selle tähtsust ja sellega süsteemselt tegeleb. Ehk siis kokkuvõttes, liikuda välismaailmast sisemaailma poole, kus on vastused kõikidele küsimustele olemas.

 

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma