Heino Joandi, Saaremaa

 

Elumuutev õpe tõi uued sõbrad ja inspireeriva ameti


                                                                  

Saaremaa aasta õppija Heino Joandi (61) jäi juba 55-aastaselt pensionile. See oli aga alles tema uue karjääri algus. Üle kolme aastakümne istus ta taas koolipinki, mis tõi ta ellu uued sõbrad ja motiveeriva ameti.
Heino on erialalt meremees. Täiskasvanueas õppimine on teinud temast giidi ja muuseumi külastusjuhi. Uus eriala on Heinole niivõrd põnev, et talle meeldib teadmiste hankimiseks veeta tunde raamatukogu lugemissaalis ja osaleda mitmesugustel koolitustel. Uude ametisse sattumist kirjeldab Heino järgmiselt: „Peale varajast pensionile jäämist osalesin ühel tööturukoolitusel. Seal fantaseerisime, kellena võiksime töötada. Siis tekkis mul esimest korda hullumeelne idee minna giidiks.
“Ajendi giidiõpinguteks andsid ka kaks varasemat kokkupuudet turistidele info jagamisega. „Kord läbi Kuressaare lossihoovi minnes kuulsin üht giidi grupile vene keeles rääkimas,“ meenutab Heino. „Ta ajas sellist pada, et mul oli lausa piinlik kuulata.“ Teine tõuge oli mälestus Kuressaare Titerannas vetelpäästjana töötamisest. „Väga paljud inimesed küsisid, kuhu Saaremaal peale Kuressaare veel minna? Ei osanud suurt midagi soovitada, tundsin end väga rumalana.“ Nii küpseski idee, et tuleb minna ennast harima. „Viimase müksu andis abikaasa ütlemine: mis sa siin talv otsa kodus molutad, mine parem kooli.“
Heino viimasest kooliskäigust oli möödas 36 aastat, kui ta astus Kuressaare Ametikooli giidiõppesse. Heino kinnitusel on just seal Eesti parim giidiõpe. Kooli lõpetamine on andnud talle nii võimaluse töötada inspireerivate projektidega kui ka töökoha Saaremaa muuseumi külastusjuhina.

Mida on õppimine teile andnud?
Kool andis mulle tagasi oskuse õppida. Õpetajate käe all sain tohutu teadmistepagasi Saaremaast, kogu Eestist ja ka maailmast – tuntud ja ka seni varjus olnud vaatamisväärsustest. Loomulikult sain sealt ka esinemisjulguse ja oskuse jutustada lugusid.
Minu jaoks on kõige suurem väärtus koolikaaslased, kellest said tõelised sõbrad. Meil oli väga kokkuhoidev, üksteist abistav ja hullult lahe kamp. 

Milliseid muutusi on õppimine teie ellu toonud?
Elukestev õpe on ju teada-tuntud ütlemine. Mina saan oma õpinguid vabalt nimetada elumuutvaks õppeks. Selliseid muutusi oma elus ja karjääris ma poleks uneski osanud näha. Algul giiditöö, suhtlemine nii paljude inimestega ... ja kui eelmise aasta kevadel pakuti Saaremaa muuseumis tööd näitust „Viikingid enne viikingeid“ tutvustava külastusjuhina, tundsin end kõrvust tõstetuna. Selle näituse tutvustamine on mind aasta jooksul viinud kokku väga paljude külalistega Eestist ja välismaalt, saime ka Muuseumiroti auhinna parima rändnäituse eest ja mitu muud uhket tunnustust. Mul on tohutu suur au olla sellise kollektiivi liige. Nüüdseks on minust saanud Saaremaa muuseumi külastusjuht.

Autor: Tanel Raig