Elmo Puidet, Viljandimaa
Elmo Puidet: koolitamine arendab täiega ja iga päev
Veerandsajandi pikkuse koolitajakogemusega Elmo Puideti käe all õpib aastas umbes tuhatkond inimest juhtimis- ja ettevõtlustõdesid. Arvude keeles jätkates võib öelda, et Elmo on viimase kuue aasta jooksul aidanud umbes paaril tuhandel ettevõtjal oma äriplaani ja -mudelit selgeks mõelda. Koolitajatöö kreedo kujunes Elmol kaks kümnendit tagasi, kui ta lõi kaasa Eesti Ettevõtlike Noorte Kojas. „See on kindlasti jätnud mu koolitajategevusele oma pitseri. Koja kreedo üks oluline mõte oli järgmine: inimkonna teenimine on elu parim töö. Püüan oma tegutsemises koolitajana ja inimesena seda põhimõtet järgida.“ Lisaks koolitajatööle on Elmo Viljandimaa Arenduskeskuse juhataja. Just tema algatusel käivitati 2022. aastal Viljandis Kesk-Eesti ettevõtlusinkubaator.
Kuidas olete koolitajaks saanud ja mida see Teie jaoks tähendab?
Esimesed koolitamise katsed tegin 1990. aastate keskel pangas töötades, kus tuli uusi asju leiutades need ideed ka teistele maha müüa. Süsteemsemaks arendasin end Eesti Ettevõtlike Noorte Kojas. Esiteks oli seal soodne keskkond – eksimine oli lubatud ja hääde kaaslaste kannatlikkus suur, sest katsetades, asju paremaks lihvides ja uuesti proovides oli võimalik luua midagi tõeliselt huvitavat ja kasulikku ka teiste jaoks. Samuti oli seal koolitaja eri tasemete õppeprogramm, sealjuures rahvusvaheline, väga kõrgetasemeliste lektorite ja mentorite süsteemiga. Sealt sündisid ka 2000. aastate alguses mu esimesed juhtimis- ja enesejuhtimiskoolitused, mida julgesin pakkuda organisatsioonist väljaspool, iseenda nime all. Aastal 2002 asusin oma ettevõttega Eestit ja maailma vallutama. Peamised koolitusteemad olid strateegiline planeerimine ja meeskonna arendamine. Põhiteemad on siiani samad, lisandunud on juhtimine, juhi eneseareng ja ettevõtlus.
Kuidas koolitamine Teid ennast arendab?
Arendab täiega ja iga päev – ega muidu ei teeks. Esiteks tuleb olla kursis kõigi oma koolitusteemadega: milline on ühe või teise teema ajalooline areng ja uued trendid, hea kirjandus jne. Teiseks saab rännata ja reisida, näha uusi ägedaid kohti ja vahel ka uusi koledaid kohti – olen oma koolituste käigus jõudnud Eestis peaaegu igale poole. Kolmandaks täieneb keeleoskus: välisriikides koolitan inglise või vene keeles. Ka materjale tuleb ette valmistada ja väliskirjandust lugeda. Viimase kümne aastaga on ka Eestis koolitamine muutunud tunduvalt mitmekeelsemaks – tavapärasele eesti keelele (umbes 80 protsenti koolitustest) ja vene keelele on lisandunud ingliskeelsed koolitused ning korra olen koolitanud ka soome keeles. See viimane läks minu hinnangul küll üsna metsa.
Millised on koolitajana need hetked, kus tabate end äratundmiselt – mul on nii vahva töö!
Mu lemmikud on ettevõtlus- ja enesejuhtimiskoolitused. Nende puhul on kõige suurem kiitus ja tunnustus, kui keegi osalejatest annab teada, et alustas ettevõttega või sai tehtud järgmise arenguhüppe, olgu isiklikul tasandil või ettevõtluses. Siis on selline nagu-oma-laps tunne. Vahel, eriti suuremate gruppide koolitustel, kui tõmban päeva lõppedes otsad kokku, ei kavatsegi inimesed ära minna, sest läbitud teemad ja räägitud jutud on käivitanud mingi uue taseme suhtluse või ärgitanud uue huvitava projekti sünni. Siis tunnen, et minust oli abi! See on ääretult vahva ja see tunne võib mind veel mitu päeva kanda.Tunnistan, et üsna edeva inimesena on tunnustus mulle üsna tähtis motivatsiooni hoidmise tegur. Kuid edevuse kiuste olen seadnud mõõdupuuks just selle, kas saan päriselt midagi paremaks muuta. Ilmselt vanuse ja inimesena toimimise julguse lisandumisega olen jõudnud sellisesse seisundisse, kus olen öelnud koolituspakkumisi ära, kui näen, et ma ei saa potentsiaalsele kliendile abiks olla.