Aile Nõupuu, Läänemaa

 

Aile Nõupuu: mul on tõesti vahva töö!


                                     

Aile Nõupuu õpetab täiskasvanutele fotograafiat, foto- ja videotöötlust, reklaammaterjalide kujundamist ja turundust. Haapsalu Kutsehariduskeskuses, kus ta peamiselt oma teadmisi edasi annab, käivitas Aile ka fotostuudio, kus saab õppida stuudios pildistamist. Mõistes, et täiskasvanute koolitamine talle väga meeldib, otsustas Aile, et tahab koolitamisega rohkem tegeleda ja asutas 2022. aasta alguses oma firma AileN Koolitused. 
Aile kandidatuuri esitas aasta koolitaja konkursile suisa kolm inimest. Marko Valker Silma Õpikojast kinnitab, et Ailel on suur panus Läänemaa väike-ettevõtjate tegevuse toetamisel. Marko Valker: „Aile toidu- ja loodusfotograafia koolitused aitavad loodusgiididel, turismiettevõtjatel ja toitlustajatel saavutada oma tegevuse tutvustamisel täiesti uue taseme. Tema koolitused toetavad õppijate enesekindluse ja professionaalsuse suurenemist.“ Erika Kleeman kinnitab, et ilma Aileta on maailm puudulik. „Ailel on, mida edasi anda ja ta suudab seda paremini kui keegi teine!“

Kuidas olete koolitajaks saanud ja mida see Teie jaoks tähendab?
Minu tee koolitajaks algas hobist. Mulle meeldis väga pildistada ja kuna elan maal, siis pildistasin palju loodust. Seda märkasid kolleegid Haapsalu Kutsehariduskeskusest ja mulle pakuti tööd loodusturismi korralduse eriala loodusfotograafia õpetajana. Olin selleks ajaks läbinud algajate fotokoolituse Haapsalu Rahvaülikoolis ja soetanud elu esimese peegelkaamera. See oli esimene kord, kui õpetasin täiskasvanuid ja see meeldis mulle väga. Esimesed õppijad küsisid, miks meil pole koolis algajatele fotohuvilistele täienduskoolitust „Tunne oma kaamerat!“. Nii said alguse minu õhtused fotokoolitused. Kümne aasta jooksul on kasvanud nii erialade arv, kus ma täiskasvanutele fotograafiat ja veebiturundust õpetan, kui ka õhtuste kursuste hulk. Mulle meeldib õpilastega jagada oma oskusi ja teadmisi, mis mind ennast vaimustavad. 

Kuidas koolitamine Teid ennast arendab?
Õpetamine on õppimine. Kõigepealt arendan ennast ise, valmistades ette ja täiendades õppematerjale, et võimalikult hästi ja huvitavalt koolitusi teha. Palju õpin internetist, näiteks e-kursustel või Youtube’is. Mind arendavad ka mu täiskasvanud õppijad, kes saabuvad koolitusele erinevate teadmiste ja elukogemusega. Saan neilt õppida ja teinekord samalaadset koolitust tehes olen mõne elulise nüansi võrra rikkam, mida oma õppijatega jagada. 2022. aasta kevadel taotlesin täiskasvanute koolitaja kutse 7. taset ja selleks koostatud portfoolio oli hea võimalus end täiskasvanute koolitajana analüüsida, mõelda läbi oma tugevused ja arenguvajadused.

Millised on koolitajana need hetked, kus tabate end äratundmiselt – mul on nii vahva töö!
Mulle meeldib õpetada täiskasvanuid. Nad on tublid ja innukad õppijad, kes on väga motiveeritud, nad küsivad, kommenteerivad ja täiendavad ning üheskoos õppides ja õpetades jagame me oma kogemusi. Kui ma olen pika päeva jooksul koolitanud erinevaid gruppe ja saabun õhtul koju, siis sageli pole ma üldse väsinud, vaid tulvil energiat. Olen õnnelik, et olen saanud olla kasulik ja oma teadmisi jagada. Eriti suurt rõõmu tunnen, kui näen, et mu õppijad õpitud oskusi oma töös ja elus kasutavad ning nende oskused arenevad. Mul on tõesti vahva töö!