EsilehtValgamaa aasta õpitegu 2020: koolitusprogramm „Rahaasjade korraldamine“

Valgamaa aasta õpitegu 2020: koolitusprogramm „Rahaasjade korraldamine“

Valgamaa aasta õpiteoks valiti viiepäevane koolitusprogramm „Rahaasjade korraldamine“, mille korraldas Lüllemäe Rahvaõpistu. Aruka majandamise tähtis osa on täpne ülevaade enda rahaasjadest: kui suur on sissetulek ning kui suured on väljaminekud. Iga leibkonna jaoks on eelkõige oluline endale teadvustada, mille peale raha kulub. Ene Kaas, Lüllemäe Rahvaõpistu juhataja selgitas, et nähes väikeses piirkonnas üsna selgelt inimeste tegelikku olukorda, ilmnes finantsharidusliku koolituse vajadus eelkõige kogukonnas elavate inimeste olukorrast ja soovist ulatada neile abikäsi.Koolitusel õppisid osalejad finantsressursside planeerimist, pere eelarvet koostamist ning arukalt majandamist ja soovitu vajalikkuse analüüsimist. Miks oma rahaasju planeerida, kuidas raha tuleb ja kuhu läheb on finantskirjaoskuse alused, mis polnud väikeses kogukonnas seni laialdaselt ning tasuta kättesaadavad olnud, ent mille järele on mitmel pool Eestis vajadus, nagu ilmnes ka 2019. aasta juunis läbi viidud Turu-uuringute AS üleriigiline Eesti finantskirjaoskuse uuringust.

Mis oli projekti käivitamise ajendiks?
Ehkki eelkõige oli koolituse läbiviimise ajendiks soov oma kogukonna finantskirjaoskust suurendada ja inimesi aidata, avanesid Kaasi sõnul selleks soodsad võimalused selleks avanesid MTÜ Võluvõru koostööprojekti  „Meie aja võtmepädevused“ raames. „Nii saime pakkuda tasuta koolitust.“

Millised on Teie ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele (ning Eestile) laiemalt?
Lüllemäe Rahvaõpistu korraldatud kursus aitas kaasa kogukondlikule finantskirjaoskuse suurenemisele, mis loob eeldused osalenute elukvaliteedi paranemisele. Omandatud uute teadmiste toel on neil võimalik teha arukamaid finantsotsuseid ja pikemaajalisi plaane. „Rahapuuduse põhjus ei pruugi olla väike sissetulek, vaid hoopis mõtlematu kulutamine või asjatundmatu käitumine finantsmaailmas. Koolitusel osalenud said teadlikumaks, et ilma planeerimata annad käest võimaluse oma elu ise juhtida ja lased seda teha hoopis teistel teguritel,“ lisas Kaas.