Saaremaa aasta õpitegu 2020: Kuressaare haigla kohtub kogukonnaga

 

Saaremaa aasta õpitegu on Kuressaare haigla loengusari „Kuressaare haigla kohtub kogukonnaga“. Sarja algataja on hematoloog dr Edward Laane, kes pidas ka esimese loengu 2018. aasta oktoobris, mille teemaks oli verevähk. Alates sellest on loengusarja raames esinenud erinevate valdkondade kõrgelt hinnatud spetsialistid, kes jagavad teaduspõhist teavet meditsiinivaldkonnast kogukonna liikmetele. „Viimasel, 31. augustil toimunud loengus käsitlesime hoopis metsateraapiat. Kõige populaarsem loeng oli 2019. aasta novembris, kus rääkisime toitumisest, aju tervisest ja liikumisest täissaalile. Vajasime kuulajatele isegi lisatoole,“ kirjeldab dr Laane. Loengud on mõeldud kõigile huvilistele ja on tasuta. Nende eesmärk on aidata inimestel paremini mõista tervisevaldkonda, erinevate haiguste tekkepõhjuseid, saada teada haigestumise ennetamise võimalustest, mõista ravimise praktikaid ning laiendada silmaringi end või oma lähedasi puudutavate teemade osas, et osata vajadusel ka enda või oma lähedaste tervist toetada.

Mis oli projekti käivitamise ajendiks?
Dr Laane selgitab, et eelkõige on Kuressaare haigla soov, et kogukonnas viljeletaks tervisesõbralikku eluviisi ja pikeneks tervena elatud elu. „Teadlikkus erinevatest meditsiinivaldkondadest toetab ka haigustest paranemist. Loengud ongi mõeldud kogukonna harimiseks tervisest, terviseteadlikkuse tõstmiseks ja tervislike eluviiside edendamiseks,“ kinnitab ta.

Millised on Teie ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele (ning Eestile) laiemalt?
„Haigla ei ole tänapäeval enam lihtsalt haiguste ravimise koht, n–ö haiglavoodi,“ leiab dr Laane. „Haiglatel, eriti maakonnahaiglatel, on palju enam ülesandeid, sh ka kogukonda õpetav roll. Tähtsaimateks nendest on tervise edendus, haiguste ennetustöö ning terviseharidus. Haigla kohtub kogukonnaga tähendabki seda, et haigla avab oma uksed kõigile. Lisaks, kui lektor on olnud nõus, oleme teinud loengud ka veebis avalikuks, et teaduspõhine, ent lihtsas kõnekeeles edasi antud teave jõuaks võimalikult paljude huvilisteni ka väljaspool Saaremaa kogukonda.“ Loengusarjad on toetanud koostööd erinevate kohalike patsiendiühendustega, tervishoiuteenuste pakkujatega ning ka kogukonnaga laiemalt. Loengud on leitavad: https://www.saarehaigla.ee/kogukonnale/