EsilehtJärvamaa aasta õpitegu 2020: Kulinaarne lugemisklubi

Järvamaa aasta õpitegu 2020: Kulinaarne lugemisklubi

Kulinaarse lugemisklubi eestvedajaks on Järva-Madise Külaselts ja seal tegutsev, kogukonna enda ellu kutsutud ja ka hallatav raamatukogu, mistõttu on sellel õpiteol eriline hõng. Kulinaarne lugemisklubi on seega 100% kogukonnaliikmete omaalgatus. Lugemisklubi eesmärk on populariseerida kirjandushuvi, rajada teed kirjanduse juurde ja levitada lugemispisikut. Kulinaarse lugemisklubi üks eestvedajatest, Kadri Kaarlep selgitab ka lugemisklubi kirjandusest mitte vähemtähtsat, kulinaarset poolt. „Igal kohtumisel püüame nautida sööke, mille kirjeldust kohtasime loetud raamatutes – seda muidugi väikeste kohapealsete lisanditega. Võimalust peale töönädalat toredate inimestega kokku saada, ühiselt süüa teha ja põnevatel teemadel vestelda, oma argipäevast välja tulla, keskenduda raamatutele, iseenda ja teiste mõtetele ja kogemustele, mida loetu pakkus, ei saa mitte alahinnata. Me oleme endale ja ka teistele soovijatele sellise võimaluse loonud. Võimaluse, mida meil (ega neil) enne ei olnud.“

Mis oli projekti käivitamise ajendiks?
Kulinaarse lugemisklubi eestvedajad Kadri Kaarlep ja Reelika Räim ütlevad, et projekti käivitasid juhus ja võimalus. Juhus, et kaks sarnaste huvidega inimest kokku said. Ja võimalus, mil Vargamäe muuseum koostöös Järva-Madise külaseltsiga korraldas Vargamäel Põhjamaade pidusöögi. „Seal osalenud inimestelt tuli juba kohapeal tagasisidena soov taolistel üritustel tihedamini käia, head kirjandust ja toitu ühiselt nautida. Samal õhtul otsustasime, et just seda me tegema hakkamegi. Me ise armastame üle kõige lugeda, süüa ja muljeid jagada, ja kuna inimene teeb kõige paremini seda, mida ta armastab, siis on Kulinaarne lugemisklubi asutamine meie puhul ainuõige samm,“ on Kaarlep õnnelik. „Maal elades kehtib tõde, et kui midagi on puudu, tuleb see ise luua, sest mitte keegi teine seda sinu eest tegema ei tule. See, et nii väikses kohas, nagu seda on Järva-Madise oma ca 80 elanikuga, toimub väga vähe, ei pruugigi alati olla miinuseks. Otse vastupidi. Tühjale kuid viljakale pinnale on ehk kergemgi midagi luua, kui juba täiskülvatud maale. Nii sündiski Kulinaarne lugemisklubi, mis oma kogunemistega lugemisele vürtsi lisab,“ selgitab ta kogukondliku tegevuse võlusid.

Millised on Teie ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele (ning Eestile) laiemalt?
„Meie ettevõtmise tulemusel on taolistest kirjanduslikest kogunemistest saanud uus ja huvitav traditsioon Järva-Madise piirkonnas. Meie lugemisklubi on julgustanud inimesi kätte võtma teoseid, mida ehk ise raamatupoe või -kogu riiulilt haarata ei oskakski, kuid milleni kaaslugejad meid on juhatanud. See võimalus on avardanud meie kui lugejate silmaringi ja pannud meid mõistma, et tõesõna – raamatu sisu üle ei saa otsustada selle kaane järgi,“ sõnab Kaarlep. Lisaks silmaringi laiendamisele on lugemisklubil ka inspireeriv mõju. Reelika Räim ja Kadri Kaarlep kinnitavad, et oma unistuste realiseerimine on võimalik, ka väikses kohas elades. „Ürituste ning ettevõtmiste edu ja tarbekus ei seisne alati numbrites ja suuruses, vaid pigem õnnetundes, mida korraldajad ning osalejad sellest saavad. Tehes seda, mida armastame koos inimestega, kes meid inspireerivad, oleme õnnelikud. Eestile on kasulik, kui maakohtades on elu, ja inimesi, kes seda elu mitmekesistavad,“ on Kaarlep kindel.