EsilehtIda-Virumaa aasta õpitegu 2020: „Täiskasvanute loomingulisuse arendamine ja elukestvas õppes osalemine läbi käsitöö”

Ida-Virumaa aasta õpitegu 2020: „Täiskasvanute loomingulisuse arendamine ja elukestvas õppes osalemine läbi käsitöö”

                                                             

MTÜ Loomingulise arengu ja vaba aja veetmise keskus GAGARIN tegutseb juba 15 aastat. Selle aja jooksul on ühekordsetest projektidest ning ideedest välja kasvanud järjepidevalt tegutsev Käsitöökeskuseni, kus viiakse läbi erinevaid, kursuseid, seminare ja meistritubasid täiskasvanutele. Kõik üritused on praktilised (õpitoad, meistriklassid, massiüritused, loovkonkursid, ökoloogiaalane kasvatus vm), mis võimaldab linnaelanikel ja külalistel ellu viia oma loomingulist potentsiaali, omandada uusi teadmisi ja oskusi ning veeta oma vaba aega arendavalt. Aasta vältel osaleb GAGARINis tegutsevates rühmades u 150 inimest, meistriklassides aga rohkem kui 1000 inimest. GAGARINi keksuse eestvedaja Jüri Raud räägib, et GAGARINi keskus hoiab end aktiivselt kursis käsitöötrendidega. „Edendame ja reklaamime loomingulisi vaba aja tegevusi täiskasvanutele, lastele ja peredele. Kvaliteetse ja kaasaegse õpetamise pakkumiseks õpime ka ise palju. Õpime raamatutest, internetist, külastame kunstikoole Eestis ja Euroopas. Viimastel aastatel oleme mitu korda Itaalias ja Saksamaal erinevat liiki käsitööteemadel end harimas käinud ning seejärel korraldanud oma keskuses uute tehnikate teemadel kursusi.“

Mis oli projekti käivitamise ajendiks?
Jüri Raud meenutab, et on aastaid töötanud käsitöö ja loovuse valdkonnas, töötades koolis lastega. „Täiskasvanud küsisid sageli, kas ka neil on võimalus käsitööd teha. Ühel päeval, 17 aastat tagasi, otsustasime korraldada esimese ringi täiskasvanutele. Selleks olid vitraažiklassid. Sellest ajast alates ei ole me pidama saanud – me areneme, laieneme ja pakume täiskasvanutele üha uusi võimalusi oma vaba aja veetmiseks.“

Millised on Teie ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele (ning Eestile) laiemalt?
„Kuuleme sageli teiste piirkondade inimestelt, et neil pole selliseid organisatsioone ja kursusi nagu meil. See on meie jaoks tunnustus, sest tähendab, et oleme ainulaadsed ja meil on oma tee,“ kirjeldab Jüri Raud, kuidas GAGARINi keskus loob ühiskonda ainulaadset väärtust. Narvas on nüüdseks neli vitraažitöökoda, mille on avanud keskuse endised õpilased, kelle hobitegevusest on välja kasvanud eraettevõtted, kus tehakse tellimustöid nii Eestisse kui välismaale. Õpetamise kõrget kvaliteeti näitab asjaolu, et tänaseks on mitmed kursuste lõpetanud, kes enne olid töötud, omandanud uue eriala, millel nad nüüd edukalt tegutsevad (FIE või OÜ-na). Mõned ettevõtted on saanud EASi starditoetuse alustavatele ettevõtjatele. Nad töötavad Narvas ja Sillamäel ning loovad uusi töökohti.