Jorma Tapio Ihalainen

 


                                            

Saaremaa aasta õppija Jorma Ihalainen (59) on turismitalunikust ettevõtja, kes leiab, et elu on pidev ja seejuures huvitav õppimine. Jorma on 13 aastat töötanud Kuressaare Ametikoolis restoraniteeninduse kutseõpetajana, lisaks andnud ka erialase soome, inglise ja prantsuse keele tunde ning panustanud pagarite kutseõppesse. „Rohkem praegu ei jõua, sest oma turismitalu võtab ka palju aega,“ selgitab Jorma. Kuigi küpsetamine ja toidutegemine on alati olnud meelepärane, tundis Jorma, et tahab siiski ka ise veel õppida ning nõnda ta 2017. aastal samas koolis pagaritarkusi omandama asuski. Järgnes praktika Prantsusmaal, mida mees praegugi hea sõnaga meenutab. Olla klassis teisel pool ehk õpilase rollis oli huvitav ja ajendas minema andragoogika kursustele Tallinnas. Õppimise teeb Jorma jaoks huvitavaks just see, et tal on olnud võimalus vaadata seda nii õpetaja kui õpilase vaatenurgast ning sügisel kavatseb ta asuda teadmisi täiendama kondiitri erialal.

Miks Te õpite?

Õppimine toidab motivatsiooni ja loob uusi võimalusi elus. Selle juurde kuulub ka tahtmine, mis viib kõvasti edasi. Pagarioskusi saan nüüd kasutada nii õppetöös kui oma turismitalus. Teiste õppijatega on samuti huvitav ja kasulik teadmisi ja kogemusi vahetada. Õppimisega on nii, et süües kasvab isu. Mulgi on sügisest juba uued õppimisplaanid.

Milliseid muutusi on õppimine Teie ellu toonud?

See loob mulle palju uusi võimalusi, annab enesekindlust ja kompetentsust. Tunnen et suudan paremini täiskasvanuid õpetada. Oskusi tuleb pidevalt täiendada, et olla muutustega kursis. Vahel tundub et õpilased on õpetajast ees, eriti infotehnoloogias ja selle õpe peaks olema õpetajatele kohustuslik. Koolides on palju kaasaegseid kasulikke töövahendeid, aga osa neist jäävad kasutamata, kuna kasutajal ei ole teadmisi. Kutseõppes saab teooria praktikaga siduda just infotehnoloogia abiga. Õppimine avab alati uusi huvitavaid võimalusi, kui vaid tahad neid näha.