Sirli Ahman

 


                                           

Põlvamaa aasta õppija Sirli Ahman (56) tuli 2007. aastal koos abikaasaga maale elama. Rajati turismitalu, tehti ennast säästmata tööd. Selle all kannatas tervis ja Sirli kaotas osaliselt töövõime. Tuli hakata uute oludega kohanema. 2017. aastal avanes võimalus hakata osalema Johannes Mihkelsoni Keskuse koolitusel „Samm tööellu – minu võimalused ja valikud“, mis Sirli jaoks tähendas erivajadustega inimeste juhendamise õpet keraamikatöökojas. Keraamika oli kindel valik, sest Sirli tegutses juba enne Mehikoorma keraamikatoas juhendajana. Nüüd osaleb ta Eesti-Läti koostööprojektis, mille raames õpitakse oma toodangut turundama, käiakse Eestist väljaspoolgi kogemusi omandamas, laiendatakse silmaringi ja õpitakse uut. Seljataga on ka tegevusjuhendaja koolitus, mis Sirli enese sõnul on muutnud teda palju kannatlikumaks ja nutikamaks erivajadustega inimestega suhtlemisel. Teda iseloomustatakse kui aktiivse ellusuhtumisega inimest, ema, vanaema ja hoolitsevat tütart oma eakale emale.

Miks Te õpite?

Ma olen pidanud elu, olude, enda ja lapse tervise pärast mitmeid kordi ameteid vahetama ja uut õppima. Aastaid tagasi ütles tervis arutu töötegemise tagajärjel üles ja jäin töövõimetuspensionile. Uue tööhõivereformiga pidin hakkama uuesti tööle. Otsustasin oma hobi, keraamika, teha uueks tööks ja selle juures on vaja juhendada erinevaid inimesi. Töötukassa võimaldas tegevusjuhendaja koolituse ja nüüd hakkan lisaks keraamikatoale tööle ka Maarja külas. Mõlemas osalise tööajaga ja loodan et tervis vastu peab. Seni kuni jaksan, õpin ikka midagi uut. Mulle meeldib. Miks? Ei oskagi öelda.

Milliseid muutusi on õppimine Teie ellu toonud?

Koolitustel mõistsin, et tahan luua oma MTÜ. Nüüd on mul baas, millele toetuda, on sidemeid ja tarkuseteri, et julgeda oma väiketootmist rajada. See oleks abiks ka pereelus, sest minu õppimise ajal pidi abikaasa üksinda toime tulema ja pere sissetulek kahanes. Tervise pärast pole õppimine alati lihtne olnud. Loodan edaspidi tegutseda end enam säästes. Uued teadmised on kasuks tulnud ka lähedaste eest hoolitsemisel – nii eakas ema kui naabrinaine vajavad abi ja loodan seda neile pakkuda.