Saare arenduskeskuse koolitussari Saaremaa Ettevõtlusakadeemia ja vabaühenduste arenguprogramm, Saaremaa

 

Turunduskoolitustest kasvas välja ettevõtlusakadeemia


                                                   

Õppida võib igas eas ja igas rollis. Saare arenduskeskuses aastaid korraldatud koolituste puhul ongi seda tõde silmas peetud, sest kuigi seminaride ja konverentside peamine sihtgrupp on ettevõtjad – nii alustavad kui juba tegutsevad, on koolitustele oodatud ka vabaühenduste liikmed, aktiivsed kodanikud ning kohaliku omavalitsuse töötajad. Koolitused on olnud olulised ka uute sidemete ja ideede tekkimispaigad. Saaremaa vallavalitsuse hariduse ja noorsootöö spetsialist Anne Põder toobki välja, et lisaks omandatud teadmistele on koolitustelt leitud uusi partnereid, rahastusallikaid ja teenusepakkujaid, samuti uusi tutvusi ja koostöövorme. 

Mis oli Saaremaa Arenduskeskuse korraldatud ettevõtlusakadeemia ja vabaühenduste arenguprogrammi ellukutsumise põhjus?
Rainer Paenurk, Saare arenduskeskuse juhataja: Peamine põhjus on pakkuda parimaid koolitajaid ja aktuaalseid teemakäsitlusi saarlasele koha peal, kodust lahkumata. Ettevõtlusakadeemia eelkäijaks võib pidada 2017. aastal alustanud mitmepäevast turundusarenguprogrammi. Meie soov oli tõsta kohalike ettevõtjate digiturunduspädevusi ja seeläbi nende konkurentsivõimet. Populaarne programm Eesti parimate koolitajatega täitus ülikiiresti, soovijaid oli alati kordi rohkem kui vastu võtta saime. See kasvas päris kiiresti üle-eestiliseks programmiks, mida arenduskeskused korraldasid paljudes maakondades. Kui olime seda kolm aastat järjest väikeste modifikatsioonidega teinud, jõudsime järeldusele, et lisaks turundusele vajavad ka teised teemad intensiivsemat ja kohapealset käsitlemist. Lisandus ekspordiarenguprogramm, digiteerimis- ja investeerimisteemad. Kogu koolitustegevusele oli vaja ühist katust ja 2019. aastast kutsume seda Saaremaa Ettevõtlusakadeemiaks. Vabaühenduste arenguprogrammiga on sama lugu – eesmärk on vabaühenduste juhtimispädevusi tõsta ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toel on seda tehtud juba aastast 2016.

Milline on ettevõtmise tulemus ja kasu inimestele ning kogukonnale laiemalt?
Rainer Paenurk: Oleme programmi läbijatel ikka silma peal hoidnud ja arengut jälginud. Vastavalt koolituste tagasisidele pakume välja uusi soovitud lahendusi ja teemasid. Kogu selle aja jooksul on hüppeliselt arenenud veebilehtede ülesehitus, funktsionaalsus, optimeerimine ja üldine info leitavus. Aktiivselt ja kaasahaaravalt luuakse sisu sotsiaalmeediakanalites ja kasutatakse taasturunduse tööriistu. Olen kindel, et meie koolitustel osalenud ettevõtjad tunnevad paremini oma klienti ja oskavad neile sihitumalt väärtust luua. Oleme kindlasti parandanud Saaremaa üldist kuvandit ja pildilolekut. Iga teadlik piirkonna ettevõtja on omamoodi brändisaadik ja kui ta oma kanalites kvaliteetset sisu loob, toob see kasu Saaremaale tervikuna. Saaremaa väiketootjate pakendidisainilahendused on suurepärased ja nii mõnigi neist võitnud auhindu meil ja mujal. Tõusnud on klienditeeninduse tase meie teenindusettevõtetes ja jätkusuutlikkuse egiidi all panustame toitlustusasutustega ühekordse pakendi vähendamisse.