Äksi kogukonna ühendamine ja kaasamine, Tartumaa

 

Äksi alevik läks särtsu täis


                                                                          

2020. aasta kevadel kolis Äksi alevikku kaheliikmeline pere. Võiks küsida, et mis selles erilist – inimesed ikka ju vahetavad elukohta. Tõsi ta on. Aga Äksis hakkas pärast seda juhtuma. Nimelt on üks uutest elanikest haridusgerontoloogia õppejõud Tiina Tambaum. Äksi aleviku kogukonna esinaine Katrin Sisask nendib, et Tiina Tambaum on koroona-aasta kiuste – või just tänu sellele – muljetavaldavalt aktiveerinud kohaliku kogukonna tegevust. Kõik tema algatusel aasta jooksul korraldatu on hariva iseloomuga – näiteks Äksi maanteekunsti installatsiooni „Kaubanduskeskus“ loomine, mis osundab tarbimisega seotud probleemidele, Äksi  avatud õuedel osalemine, Äksi lillevälja rajamine jne. Katrin Sisask: „Tegevused on ühendanud kogukonda ja toonud särtsu juurde. Tiina ja tema elukaaslase Leo Hertmanni elurõõmu saab ainult kas kadestada või eeskujuks võtta. Lühikese ajaga tehtu on väärtustanud elu Äksis ja üldse maal, mis on eeskujuks teistele kogukondadele. Samuti on oluline vananemisele positiivses võtmes tähelepanu pööramine.“ Sisask lisab, et Tiina Tambaumi tegevus on suurepärane näide, kuidas lihtsate tegevuste kaudu saab väärtustada elukestvat õppimist kogukonnas.

Mis oli Äksi kogukonna ühendamise ja kaasamise ajend?
Tiina Tambaum: Ma elan põhimõttega, et tehke minu tegude järgi, mitte ainult minu sõnade järgi. Kogukond on tänapäeva ühiskonnas elukvaliteedi võti – kogukonnasidemetest ja põlvkondadevahelisest koostööst sõltub turvatunne, kuuluvustunne, paljudel ka eneseteostus. Need on inimese põhivajadused. Ma räägin seda loengutes ja esinemistel, järelikult pean ma seda põhimõtet ka ellu rakendama. Looming, uute tegevusvormide katsetamine on see, millest ma ise sügavat rõõmu tunnen. Nii olengi jõudnud sellise loominguvormini nagu kogukonnakunst. Kogukonnaliikmete kaasamine loometöösse on minu tegemiste läbiv põhimõte. Kui õnnestub kaasa kutsuda inimesi, kes varasemates ettevõtmistes pole osalenud, siis on see kõige suurema rõõmu allikas. Mida suurem on osalejate vanusevahe, seda võimsam saavutus. Ma olen kõige enam vaimustuses meie Äksi kogukonnaliikmete ühisvideotest: näiteks viimases videos – Äksi jookseb – osalesid inimesed, kes olid vanuses <10, 30–40, 41–50, 51–60, 61–70, st vanusevahe oli ligi 70 aastat. Pean veel tööd tegema, et kaasa kutsuda teismelisi ja kahekümnendates eluaastates inimesi.

Milline on ettevõtmiste tulemus ja kasu inimestele ning kogukonnale laiemalt?
Tiina Tambaum: Kindlasti panevad need ettevõtmised inimesi uhkust tundma oma kodupaiga ja siin elavate inimeste üle, isegi siis, kui nad ise ettevõtmistes ei osale. Need, kes osalevad, kasvavad omavahel paremini kokku ja julgevad teinekord, kui vaja, ka abi küsima minna.