HomeProjectsAasta õpitegu 2016, Rahvarõivas – puhas ilu!

Aasta õpitegu 2016, Rahvarõivas – puhas ilu!

MAAKONDADE AASTA ÕPITEOD

AASTA ÕPITEGU 2016, „RAHVARÕIVAS – PUHAS ILU! RAHVARÕIVA VALMISTAMISE KOOLITUS“ Saaremaal on kahe tegusa naise eestvõttel kahe aasta jooksul aset leidnud projekt, mille raames tutvuti Saarema rahvarõivapärandiga ning valmistati rõivad ka ise. 22 osalejat said võimaluse oma valminud rahvarõivakomplekti eksponeerida Eesti Käsitöö majas ning MTÜ Rahvarõiva poolt see üles pildistada lasta. Saaremaa Käsitööseltsi KadakMari eestvedajad ja õpiteo algatajad Imbi Padar ja Mareli Rannap võtsid südameasjaks püüde elustada hääbuvat Saaremaa rahvarõiva valmistamise kunsti ning tõsta üldisematki teadlikkust selle kandi rahvarõivastest. Koolituse käigus kirjutasid osalejad kirjaliku töö oma rõivaste ajaloolisest taustast, kirjeldasid eraldi iga töövõtet, illustreerisid oma tööd pildimaterjali, lõigete, jooniste, tikandi mustrite, kinda- ja sukakirjadega. Sellega loodi võimalused kaunis kultuuripärand trükiseks koondada. Lisaks valminud rõivastele leiavad osalejad, et õpitegu on kindlasti süvendanud kogukonnatunnet ja identiteeti.
 

Mis oli projekti käivitamise põhjuseks?

Mareli Rannap: Olin aastaid korraldanud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt pakutavaid mentorkoolitusi Saaremaal ja 2014. aastal kutsusin loengut pidama MTÜ Rahvarõivas esinaise Anu Randmaa, kes rääkis Saaremaa rahvarõivastest. Siis saigi temalt küsitud, kas ta ei saaks kaheaastast rahvarõivaste valmistamise koolitust saarele tuua. Imbi oli minuga ühel nõul ja saigi kohe härjal sarvist haaratud.
Imbi Padar: Naistel oli suur huvi, kuid paraku mitte eriti palju teadmisi Saaremaa rahvarõivaste valmistamise kunstist ja nende teadlikult õigest kandmisest. Meie suureks rõõmuks tuli huvilisi kokku väga palju.

Millised on ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele ning Eestile laiemalt?

Imbi Padar: Lisaks valminud rahvarõivastele ja nendealastele teadmistele said paljud koolitusel osalenutest edasiõppimiseks tuule tiibadesse. Saaremaa erinevais paigus käivituvad uued käsitööringid ja aktiveeruvad olemasolevad. Nii mõnigi koolitusel osalenu jätkab koostööd Eesti Rahva Muuseumi, Soome ja Saaremaa muuseumidega oma kodukihelkonna rahvariiete uurimisel ja valmistamisel.  Hindamatuid teadmisi ja kogemusi said kõik osalenud Silja Nõult, Vilve Jürissonilt, Anu Randmaalt, Anu Pingilt ja Maret Lehiselt.
Mareli Rannap: Alates 2016. a sügisest algab vanade traditsioonide järgi käsitsi õmmeldud lambakasuka õmblemise kursus. Koolituse tulemusena alustasin ise Viljandi kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia magistriõpinguid. Minu magistritöö teemaks on rahvarõiva nõuandekeskuse rajamine Saaremaale. Oma koolitusega panime aluse pikaajalisele rahvarõivaid propageerivale ja tutvustavale ürituste sarjale. Tahame kinnitada veendumust, et Saare naine on kõva käsitöötegija!

  • opitegu2016_0